Cosmegram instalif krem Ürün Görseli

Dudak kırışıklığı nasıl geçer?

Bazen dudak çizgileri, ruj çizgileri veya sigara içen çizgileri olarak adlandırılan dudak kırışıklıkları, yaşlı erişkinlerin dudaklarında oluşan küçük dikey çizgilerdir. Bu çizgiler gizlice gizlenmesi zor. Dudak çizgilerinden kurtulmaktan çok, yüzünüzden 10 yıl uzak durabilirsiniz.

Dudaklardaki kırışıklıklar hem dudaklarda hem de üst dudağın derisinde oluşur. Dudaklarda, çoğu zaman ağzın bir tarafından diğerine uzanan ince dikey çizgiler olarak görülürler. Rujın bu çizgilere yerleşmesi, gerçekte olduğundan daha koyu ve daha derli toplu görünmesi nadir değildir. Dudak üstünde, dikey çizgiler dudaktan burna doğru gerilir. Bu kırışıklıklar tipik olarak gerçek dudaklarınızdan daha derin ve daha belirgindir.

Nedenler

Dermatoloji profesörüne göre , 20 yaşından sonra, her yıl yaklaşık yüzde 1 daha az kollajen üretirsiniz . Olarak kolajen üretimi azalır, cilt daha ince ve daha az esnek hale gelir. Genellikle gençlik döneminde şişirilmiş dudaklar, yaşlandıkça gözle görülür derecede sönükleşir.

Yaşlanan cilt aynı zamanda daha az yağ üretir ve bu da kronik kuruluğa neden olabilir. Dudaklar, öğelere sürekli maruz kalmaları nedeniyle özellikle kurumaya yatkındır. Görünüşe göre çatlamış dudakları olan tüm kışlar sonunda sizi buluyor.

Dudak çizgilerinin diğer önemli nedeni güneşe maruz kalma. Dudaklarınızdaki cilt çok hassas ve sık sık korunmasızlaşıyor. Güneşin mor ötesi ışınlarına maruz kalma, erken yaşlanmanın başlıca nedeni. Bu işleme fotoya çekme denir.

Üst dudağındaki dudak kırışıklıkları genellikle sigara içiminden kaynaklanır . Sigara, vücutta erken yaşlanmaya katkıda bulunan serbest radikaller üretir. Bir sürgünün tekrarlayan hareketinin dudak kırışıklığına katkıda bulunması da mümkündür. Dudak kırışıklıkları, içki ile ilişkili dudakların bir saman veya tekrarlayan yüz ifadeleri ile araştırılmasına katkıda bulunabilir.

Tedavi

Ağzınızda ve çevresinde yaşlanmanın belirtilerini tedavi etmek için evde yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Kolajen üretimini teşvik eden kremler ve serumlar başlamak için iyi bir yerdir. Dudaklarınız uzun yıllar boyunca inceltilmiş ve buruşuk haldeyken yardımcı olmamasına rağmen, piyasada dudak tıkacı olduğunu iddia eden birkaç ürün var.

Daha yaygın olan bazı ürünler arasında şunlar bulunur:

  • Peter Thomas Roth Kırışıklık Dudak Bakımı
  • Hekimler Şekli Pudra İksiri
  • Yaşlanma Karşıtı Yaşlanma Karşıtı Serum
  • RoC Retinol Correxion Derin Kırışıklık Gecesi Kremi

Evde dudak kırışıklarının tedavisi yalnızca en az etkili olacak. İnatçı kırışıklıkların ortadan kaybolması için estetik hizmetler sağlayan bir doktor ofisine başlamak isteyeceksiniz.

Derma dolgu maddeleri

Birçok sağlık uzmanı şimdi ince çizgileri ve kırışıklıkları doldurmak için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanıyor ve daha dolgun görünümlü bir dudak oluşturuyor. Restylane , Juvederm gibi hiyalüronik asit içeren bir solüsyon ve dudak çizgileri için özel olarak tasarlanmış yeni bir ürün Volbella doğrudan dudaklara ve çevresine enjekte edilir. Dudak büyütme, sağlık uzmanlarının dudakları biraz daha büyük görünmesi için dolgu maddeleri kullandıkları süreçtir. Değişiklikler ince fakat etkin.

Kimyasal kabuk

Bir kimyasal soyma yeni, genç görünen katman yerini alabilir, böylece cildin üst tabakasını kaldıran bir işlemdir. İnce kırışıklıkların, hafif skar oluşumunun ve lekeli cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kimyasal peelingler özellikle üst dudak için uygundur. Güç ve yoğunluk bakımından çeşitlilik gösteren farklı kabuk türleri vardır, bu nedenle hangisinin sizin için uygun olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Lazerle cilt soyma

Lazer yeniden ciltleme, genç görünümlü cilt için yer açmak için cildin üst tabakasını çıkarmak için kullanılan bir diğer tekniktir. Lazerler cildi sıkıştırmanın yararlarından biridir. Özellikle ağız, burun ve göz çevresindeki deride etkilidir. Bu işlem, insanları 10 ila 20 yıl daha genç gösterebilir. Bu prosedürün sonuçları diğerlerine göre daha uzun sürer – 10 yıla kadar!

Dermabrazyon

Dermabrazyon hafif bir kimyasal kabuğa benzer sonuçlar verir. Standart dermabrazyon tıbbi bir işlemdir ve genellikle sedasyon altında yapılır. Derinin üst tabakasını çıkarmak için dönen bir fırça kullanır. Mikro dermabrazyon , genellikle kristaller veya elmas ucu akışı ile cildin üst katmanını parlatan bir avuçiçi cihazı içeren esthetisyenler tarafından daha nazik bir işlemdir. Cihaz cildin üst katmanını süpürür. İstediğiniz sonuçları elde etmek için birkaç ay boyunca yayılmış çeşitli prosedürlere ihtiyacınız olabilir.

Microneedling

Microneedling , dudak çevresindeki ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan nispeten yeni bir prosedürdür. Cildi tekrar tekrar püskürten küçük iğneler içeren bir silindir içerir. İnce çizgilerin görünümünü iyileştiren ve daha genç bir görünüm oluşturan kollajen üretimini harekete geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca etkili bir cilt sıkıştırma tekniğidir.

Trombosit zengin plazma

Bu, kolajen üretimini teşvik etmek için kendi kanın bir bileşenini kullanan bir prosedürdür . İyileşmeye yardımcı olan minik kan hücreleri olan trombositlerinizden bir çözüm hazırlanır ve bunlar bir mikrodonez cihazıyla yüzünüze enjekte edilir. Buna bazen vampir yüzü denir.

Botoks

Dudak çevresindeki çizgileri genellikle kasların tekrarlayan hareketi neden olduğu ve Botox kasları rahatlatır. Az miktarda eğitimli bir sağlık uzmanının yaptığı Botox enjeksiyonu, kas hareketini önleyerek veya azaltarak dudak çizgilerinin görünümünü önemli ölçüde azaltabilir.

Önleme

Dudak kırışıklıkları geliştirme şansınızı azaltmanın bir numaralı yolu güneşe maruz kalmaktan kaçınmaktır. Dışarı çıktıkça en az SPF 30 güneş kremi giyin . Sabah rutininize SPF’li bir nemlendirici eklemeyi deneyin. SPF içeren mevcut birçok dudak parlatıcısından yararlanın. Bu, güneş hasarını önlemek, nem eklemek ve dudaklarınızı elementlerden korumak için mükemmel bir yoldur.

Kırışıklıklardan rahatsız olan bir sigara içiciyseniz, o zaman ne yapmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz demektir. Sigara içmek, dudaklar da dahil olmak üzere yüzün her yerine yaşlanmaya başlamasına neden olur. Uzun zamandır sigara içiyorsanız, sorun değil – çok geç değil. Ne kadar uzun süre sigara içerseniz, o kadar çok kırışıklık gelişirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )