Cosmegram instalif krem Ürün Görseli

Göz altı torbalarından nasıl kurtulurum?

Ne yapabilirsin?

Piyasada gözlerin altındaki alanı hafifletmeye yardımcı olan iddia eden sayısız ürün olmasına rağmen, her zaman çalışmıyorlar.

Daha fazla su içmek ve soğuk kompres uygulamak göz torbalarını çabucak küçültmenize yardımcı olabilir, ancak uzun vadede görünümlerini azaltmanın tek yolu birkaç yaşam tarzı değişikliği yapmaktır. Göz torbaları ve koyu halkalar genetik olarak miras alınmışsa, bu özellikle doğrudur.

Diğer yaygın nedenler şunlardır:

 • alerjiler
 • egzama
 • kronik yorgunluk
 • pigmentasyon sorunları
 • güneşe maruz kalma
 • yaşlanma
1. Çay poşetlerini uygulayın

Çay sadece yudumlamak için değil. Koyu çemberlere ve torbalara yardımcı olmak için aslında kafeinli çay poşetlerini gözlerinin altında kullanabilirsiniz.

Çaydaki kafein güçlü antioksidanlar içerir ve cildinize kan akışını artırabilir. Ayrıca UV ışınlarına karşı koruma ve yaşlanma sürecini potansiyel olarak yavaşlattığı söylenir.

Özellikle yeşil çay , bir çalışmada gösterildiği gibi potansiyel anti-inflamatuar etkileri nedeniyle araştırmacılar tarafından öne sürülmüştür .

Bunu yapmak için:

 1. Dikey iki çay poşeti 3-5 dakika.
 2. Çay poşetlerini buzdolabında 20 dakika soğutun.
 3. Ardından, ekstra sıvıyı sıkıp gözlerinizin altındaki bölgeye uygulayın.
 4. Çay poşetlerini 15-30 dakika açık tutun.
2. Soğuk kompres kullanın

O pahalı kremleri atın. Koyu halkalardan kurtulmak, sahip olduğunuz malzemeleri kullanarak yaptığınız soğuk bir sıkıştırmayı kullanmak kadar basit olabilir. Bölgeye soğuk uygulamak, kan damarlarının geçici bir rahatlama için hızlı bir şekilde daralmasına yardımcı olabilir.

Mağazada soğuk bir kompres satın alabilirseniz de, do-it-yourself yöntemleri de aynı şekilde çalışabilir.

Bazı DIY seçenekleri şunları içerir:

 • soğutulmuş çay kaşığı
 • salatalık serin
 • ıslak havlu bezi
 • donmuş sebzeler çantası

Uygulamadan önce, cildinizin aşırı ıslanmasını önlemek için sıkıştırdığınız malzemeyi yumuşak bir bezle sarın . Sonuçları görmek için sadece sıkıştırmayı birkaç dakika süreyle uygulamanız yeterlidir.

3. Sinüslerinizi bir neti potu ile boşaltın

Bazı insanlar, bir neti potu kullanarak gözlerinizin altındaki çuvalları ve koyu halkaları çıkarmaya yardımcı olabileceğine yemin eder. Neti potu, tuzlu su (normal salin) çözeltisi ile doldurduğunuz bir cihazdır. Dudakları burun içine yerleştirir ve sinüslerinizi sulanır, mukus ve diğer pislikleri temizler.

Bunu yapmak için:

 1. Neti kapınızı bir tuzlu su çözeltisi ile doldurun – 1/2 çay kaşığı tuz 1 fincan suya doldurun. Çözünür hale getirmek için suyu ısıtın, daha sonra kullanmadan önce vücut sıcaklığına kadar soğutun. Sıcaklık veya ılık su konfor için en iyisidir.
 2. Başınızı lavabonun yanına eğin. Tencereyi üst burun deliğine yerleştirin, tepsiyi tavan arasına yerleştirin.
 3. Çözeltiyi burun deliğine hafifçe dökerken ağzınızdan nefes alın. Çözüm, diğer burun deliğinden boşaltılmalıdır.
 4. Bu işlemi başınızı başka bir yöne çevirerek tekrarlayın.
 5. Kullandıktan sonra tencerenizi filtrelenmiş, damıtılmış veya başka türlü steril su ile durulayın.
 6. Saklamaya başlamadan önce tencerenin kurumasına izin verin.

Neti kaplarını çoğu ilaç mağazasında veya çevrimiçi olarak ucuza bulabilirsin. Bu yöntemi evde denemeyi seçerseniz, tuzlu su çözeltinizi oluşturmak için damıtılmış veya sterilize edilmiş su kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, güvenli bir sıcaklığa kadar soğutulmuş haşlanmış musluk suyu da kullanabilirsiniz.

4. Sulu kalmaya devam edin.

Su vücut ağırlığının yüzde 60’ını oluşturur. Bu göz önüne alındığında, dehidrasyonun göz altı torbalara katkıda bulunması şaşırtıcı olmayabilir. Su alımını artırmak yardımcı olmalı.

Ne kadar yeterli? Uzmanlar erkekler için günde yaklaşık 13 bardak sıvı ve günde kadınlar için yaklaşık 9 su bardağı su içilmesini önerir.

Su sevmiyorum İyi haber şu ki tüm sıvılar günlük toplamınız için önemlidir. Yine de, su düşük kalorili bir seçenektir. Köpüklü suları, aromalı suları ya da meyveleri su içmeyi deneyin. Sıcak veya soğuk bitkisel kafeinsiz çay iyi bir seçimdir.

5. Bir antihistamin alın

Alerjiler gözlerinizin altında kabarık, koyu renkli dairelere neden olabilir. Ayrıca kızarıklık veya sulu, kaşıntılı gözler yaşayabilirsiniz. Bu reaksiyon, bağışıklık sisteminizin kendisini rahatsız eden veya alerjenlere verdiği tepki nedeniyle oluşur.

Gözler altındaki çantaların allerjiyle ilgili olabileceğini düşünüyorsanız, tezgah üstü (OTC) alerji ilaçları almak konusunda doktorunuza danışın . Bazı markalar şunları içerir:

 • Benadryl
 • nymphomax
 • Klaritin

Mümkün olduğunca potansiyel alerjenlerden kaçınmak da iyi bir fikirdir.

Sabun, makyaj veya saç boyaları gibi bazı kişisel bakım ürünleri alerjenler olabilir. Nedenini belirlemekte zorlanıyorsanız, hangi reaksiyonun en tepkisine neden olan maddeleri veya diğer şeyleri görmek için bir günlük tutmayı düşünün. Eğer bu kronik bir sorundaysa, alerji testleri hakkında doktorunuzla konuşun.

6. Aydınlatıcı ürünleri kullanın.

Cilt aydınlatma kremleri, hidrokuinon adı verilen bir bileşen içerir . Bu madde deride melanin üretimine müdahale eder. Bu, karanlık poşetlerin veya göz altı çevrelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Tezgah üzerinde bulduğunuz birçok krem, jöle ve losyonlar yüzde 2 hidrokuinon içerir. Dermatologunuzdan reçeteyle daha yüksek konsantrasyonlar elde edebilirsiniz. Kalıcı sonuçlar görmek için bu ürünleri düzenli olarak kullanmanız gerekecek.

Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında hidrokuinonun olumlu etkilerinin tersine çevrildiğini not etmek önemlidir, bu nedenle yalnızca geceleri uygulamanız gerekir. Bazı insanlar ayrıca cilt aydınlatma ürünlerinde kuruluk, tahriş ve diğer hafif cilt sorunlarıyla karşılaşırlar. Bir reaksiyonunuz varsa kullanmayı bırakın.

7. Yatmadan önce makyajınızı çıkarın

Gündelik rutininizin iyileştirilmesi gözlerinizin altındaki çantaları önlemenize de yardımcı olabilir. Özellikle, her gece yatmadan önce yüzünüzü yıkamanız önemlidir.

Makyajda uyuyamamanın birkaç nedeni vardır. İlk olarak, rengini veya gözlerinizdeki diğer göz makyajıyla uyuyorsanız, şunları yapabilirsiniz:

 • onları tahriş et
 • alerjik reaksiyon yaşarsın
 • kızarıklık, şişlik veya diğer semptomlar oluşturan bir enfeksiyon geliştirebilir

Bazıları yüzünüzü yıkamayı unutarak kırışıklıklara neden olabilir veya cildinize başka şekillerde zarar verebilir. Tam olarak nasıl? Makyajda uyuduğunuzda, cildinizi serbest radikallere maruz bırakıyorsunuz demektir. Bu, potansiyel olarak oksidatif stres yaratma potansiyeline sahiptir ve bu durum , cildinizi erken yaşlandırabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )